Nowotwory: coraz więcej obaw i… polis
Krajowe media niedawno poinformowały, że według szacunków WHO za 25 lat globalna roczna liczba zachorowań na nowotwory może być o około 80% wyższa niż obecnie. Ten trend raczej nie oszczędzi Polski. W naszym kraju już teraz ponad 1 milion osób żyje z chorobą nowotworową, a nowotwory odpowiadają za co czwarty zgon.
2024-10-09, 15:30

Rosnące obawy rodaków związane z chorobami nowotworowymi skutkują większym zainteresowaniem odpowiednimi polisami. Obecnie ich oferta jest o wiele szersza niż jeszcze kilka lat temu. Można więc przewidywać, że rynek takich ubezpieczeń będzie nadal się rozwijał. Oznacza to korzyści dla konsumentów, ale również większe problemy z samodzielnym wyborem ochrony przez rodaków. Sytuację analizują eksperci największej w kraju multiagencji ubezpieczeniowej Unilink.   


Statystyki z całej Polski niestety wyglądają niepokojąco…

Czy polisami „rakowymi” częściej zainteresowani są mieszkańcy powiatów z większą częstością zgonów na nowotwory? Trudno powiedzieć. Poniższa mapa potwierdza, że poszczególne powiaty i miasta na prawach powiatu cechują się dość dużym zróżnicowaniem liczby zgonów na nowotwory w przeliczeniu na 100 000 osób. Różnice tego wskaźnika bywają nawet dwukrotne, a negatywnie w 2022 r. wyróżniały się takie miasta jak np. Bydgoszcz, Katowice, Gliwice, Sosnowiec i Chorzów. Dużo lepiej prezentował się np. powiat rzeszowski, kartuski oraz ropczycko-sędziszowski. „Nie można jednak stwierdzić jednoznacznie, że w jakiejś części kraju temat zachorowań na nowotwory i zgonów z ich powodu jest mało istotny” – mówi Leszek Osiewacz, Dyrektor Zarządzający sprzedażą produktów zdrowotnych i życiowych w Unilink S.A.

GUS niedawno poinformował, że w 2022 r. nowotwory stanowiły przyczynę 24% wszystkich zgonów[1]. Niestety, w 2022 r. zaobserwowano wzrost umieralności na nowotwory w prawie wszystkich grupach wiekowych (oprócz mężczyzn liczących 45 - 59 lat). Brakuje nam natomiast ubiegłorocznych danych. Ogólnie rzecz biorąc, jakość i aktualność statystyk dotyczących zachorowań na nowotwory oraz zgonów z ich powodu pozostawia nieco do życzenia. Ważniejszym problemem jest jednak fakt, że skorygowany o różnice wieku populacji wskaźnik śmiertelności nowotworów z 2022 r. (133 na 100 000 osób) był w Polsce jednym z najwyższych wśród 185 państw analizowanych przez WHO i Cancer TODAY[2]. „Gorszy wynik odnotowano tylko w trzech krajach - w Zimbabwe, Mongolii i na Węgrzech” – dodaje Andrzej Prajsnar, ekspert multiagencji ubezpieczeniowej Unilink.

Zgony z powodu nowotworów ogółem na 100 tys. ludności (2022 r.)

Źródło: GUS


Oferta ubezpieczycieli staje się coraz szersza i ciekawsza

W nawiązaniu do wszystkich zaprezentowanych wcześniej informacji trudno się dziwić, że część rodaków ma obawy związane z zachorowaniem na nowotwór. Wspomniane obawy mogą potęgować informacje o finansowych trudnościach rodzimej służby zdrowia[3]. Czy w opisywanej sytuacji można znaleźć jakiś pozytywny aspekt? Dotyczy on w zasadzie tylko tego, że ubezpieczyciele coraz lepiej odpowiadają na potrzeby klientów, a oferta polis „antyrakowych” jest szersza niż jeszcze kilka lat temu.

Zdecydowana większość Towarzystw obecnych dziś na rynku ma w ofercie opcje rakowe, albo jako oddzielny rider do umowy głównej polis na życie, albo w ryzykach poważnego zachorowania. Czyli za postawioną diagnozę ubezpieczyciel wypłaca świadczenie i ewentualnie finansuje leczenie, ale w ograniczonym zakresie”  wyjaśnia Leszek Osiewacz, Unilink.

Czym innym jest natomiast leczenie. Tutaj trzeba odnosić się do produktów takich jak Global Doctors, czy produkt szpitalny w Luxmedzie, gdzie mamy do czynienia już wprost z procesem leczenia. Chodzi o zabieg usunięcia guza, naświetlania, leki, rehabilitację po przebytej operacji.

Eksperci Unilink radzą, aby zwrócić uwagę na następujące, przykładowe polisy indywidualne z ochroną nowotworową:

  • ERGO 4 (Ergo Hestia) z opcją ubezpieczenia organizacji i pokrycia kosztów leczenia za granicą „Global Doctors”;
  • Ochrona jutra (NN) z możliwością ubezpieczenia organizacji i pokrycia kosztów leczenia za granicą „Dbamy bez granic”;
  • Plan Pełnej Ochrony (Allianz) z wariantem ubezpieczenia organizacji i pokrycia kosztów leczenia za granicą „Opieka medyczna bez granic”;
  • Ochrona Każdego Dnia (PZU) oraz Perspektywa na Przyszłość (PZU) z opcją wsparcia w razie ciężkiej choroby dziecka;
  • Terminowe ubezpieczenie na życie (Signal Iduna) z możliwością ubezpieczenia organizacji i pokrycia kosztów leczenia za granicą „Zdrowie bez granic”;
  • Warta Ochrona (Warta) z opcją ubezpieczenia organizacji i pokrycia kosztów leczenia za granicą „Leczenie za granicą”. 

Powyższa lista zwraca uwagę na opcję dodatkową, która coraz bardziej interesuje potencjalnych klientów firm ubezpieczeniowych. „Chodzi o leczenie onkologiczne za granicą, które zakłady ubezpieczeń oferują w ramach umowy dodatkowej. Taki wariant rozszerzenia ochrony skutkuje mniejszym wzrostem składki niż może sądzić wiele osób. Warto go rozważyć przy wyborze polisy” – wyjaśnia Leszek Osiewacz, Unilink.

Szersza oferta rynkowa to również trudności w wyborze?

Coraz szersza oferta ubezpieczycieli może sprawiać, że osobom zainteresowanym ochroną „przeciwrakową” trudniej jest dokonać właściwego wyboru. Tym bardziej, że w ramach poszczególnych ubezpieczeń dostępne są jeszcze różne warianty. Wspomniany problem nie wydaje się jednak poważny, bo coraz więcej osób przed wyborem polisy chroniącej ich zdrowie i życie korzysta z pomocy agenta ubezpieczeniowego. Warto zawsze analizować warunki takich umów z Agentem. „Pośrednicy muszą być gotowi na to, że rozmowy z klientami coraz częściej będą dotyczyć właśnie tematów związanych ze zdrowiem oraz życiem” – podsumowuje Andrzej Prajsnar.

Przypisy:

[1] Źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/trwanie-zycia/trwanie-zycia-w-2023-roku,2,18.html

[2] Źródło: https://gco.iarc.fr/today/en/dataviz/maps-heatmap?mode=population&types=1

[3] Źródło: https://www.termedia.pl/mz/16-mld-zl-straty-dlaczego-z-NFZ-jest-zle-i-nie-bedzie-lepiej-,57995.html

 

KONTAKT / AUTOR
Piotr Durski
Koordynator ds. Komunikacji i PR
Unilink S.A.
+48 506 561 008
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.